Domowe sposoby na bezsenność. Jak ułatwić zasypianie?

Domowe sposoby na bezsenność
yasumiU mnie wyglądało to zawsze tak samo. Stres równał się bezsenności. Zasypiałam tylko na chwilę, by obudzić się w środku nocy  i przez kilka godzin bezskutecznie liczyć barany. Wpatrywać się w sufit. Lub (o zgrozo!) krążyć po domu w poszukiwaniu zapomnianych czekoladek!

Po nieprzespanej nocy moja skóra wyglądała okropnie. Pod oczami sińce i obrzęki. Cera koloru i faktury starej, pożółkłej ceraty. A nadmiar wody w organizmie sprawiał, że czułam się jak ludzik Michellin. Gdy dodać do tego problemy z koncentracją w pracy i ziewanie tak srogie, że wyglądałam chwilami jak wilk rzucający się na babcię, sprawa stawała się wręcz krytyczna.

Miałam tego naprawdę dosyć. Dlatego przeszperałam internetowe fora i mądre księgi. Zapytałam ekspertów ds. zdrowego odżywiania. I znalazłam swoje, domowe sposoby na męczącą mnie bezsenność.

michalina dyczkowska

Czasami mam wrażenie, że telefon na stałe przyrósł do mojej dłoni. Związane jest to z moją pracą, prowadzeniem licznych kont w mediach społecznościowych oraz koniecznością szybkich odpowiedzi na maile i wiadomości. Miałam w obrzydliwym zwyczaju zabierać ze sobą telefon do łóżka. Leżąc pod kołdrą, nawykowo sprawdzałam jeszcze, co w sieci piszczy. Był to błąd równy przejechaniu na czerwonym świetle! Światła emitowane przez ekrany są informacją dla mózgu o początku dnia! Organizm otrzymuje tym samym sygnał, że należy pozostać w stanie czuwania. Wyłączanie ekranów na godzinę przed snem pozwoliło mi  wprowadzić ciało w stan relaksu i nocnego odpoczynku.sposoby na bezsenność

yasumi

Wieczorową porą całkowicie zrezygnowałam z czarnej herbaty i kawy. Przed snem sięgam po mieszankę, w skład której wchodzi Rooibos, czyli herbatę „Deteox” KLIK. Usuwa nadmiar wody z organizmu oraz wspomaga detoksykację organizmu. Rooibos – czerwonokrzew rosnący w Afryce, nie zawiera kofeiny, stąd zaleca się picie go w przypadku rozdrażnień, zaburzeń snu, podwyższonego ciśnienia.

Smak podkręcam miodem, który pomaga podnieść poziom insuliny i powoduje uwalnianie serotoniny, hormonu szczęścia. A zamiast cytryny, wrzucam do swojej herbaty kilka mrożonych wiśni. Są sprzymierzeńcem w walce z bezsennością, stanowią naturalne źródło tryptofanu – aminokwasu wspomagającego wydzielanie melatoniny. Odpowiada ona za nasz sen i samopoczucie. Jej zadaniem jest regulowanie cyklu dobowego i regeneracja organizmu.

Przekąski do wieczornej  herbaty? Na dwie godziny przed snem sięgam po migdały lub banana.  Serotonina, melatonina i magnez  w nich zawarte rozluźniają mięśnie i budują poczucie szczęścia.herbata yasumimichalina dyczkowska

woda różana yasumi

Woda różana, którą spryskuję poduszkę KLIK

Zauważyłaś, że małe dzieci uwielbiają zasypiać wtulone w rodziców? Robią to instynktownie, a mądrzy naukowcy dowiedli, że przytulanie wyzwala produkcję oksytocyny. Hormon ten odpowiada za spokój i poczucie bezpieczeństwa. Znacznie obniża poziom stresu. Może zatem – oprócz wyłączenia telefonu oraz spożycia  detoksykującej herbaty – najlepszym sposobem na bezsenność będzie pełen miłości uścisk?

Krzywisz się i myślisz: „Ale ja nie mam do kogo!”?

Odpowiem: Ty nie masz do kogo. Ktoś inny też. Połączcie siły… I śpijcie spokojnie 😉

A w awaryjnej sytuacji wyciągnij spod łóżka swojego pluszowego misia. On na pewno tęskni za Twoim ciepłym uściskiem..

michalina dyczkowska

Dobranoc… Zbieraj siły na kolejny, aktywny dzień.

Domowe sposoby na bezsenność

0 Komentarz

Zostaw komentarz