Sposoby na zimne dłonie i stopy

Czy zdarza się, że Twój  partner narzeka na Twoje lodowate stopy pod kołdrą? Masz wrażenie, że Twoje dłonie są jak wyciągnięte zamrażarki? Z poniższego wpisu dowiesz się, co powoduje wychłodzenie dłoni i stóp oraz znajdziesz kilka sposobów na ich skuteczne rozgrzanie.

1.To naturalny mechanizm obronny organizmu przed niską temperaturą sprawia, że ciepło skupia się podczas chłodów w obrębie narządów wewnętrznych. Krążenie spowalnia, naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu. To dlatego jesienią i zimą ważne jest, by oprócz ciepłej kurtki, nosić rękawiczki, skarpety, ocieplane buty oraz czapkę. Istotne, by  obuwie i rękawice nie były ciasne. Możliwość swobodnego poruszania palcami usprawnia bowiem przepływ krwi.
Male and Female boots standing on asphalt covered gritty snow surface. Rough snowy surface. Textplace. Cold Winter. Top view

2.Niedostateczna aktywność fizyczna skutkuje spowolnieniem krążenia. Krew przepływa wolniej, a dłonie i stopy stają się wręcz lodowate. Zastanów się zatem, czy do swoich codziennych nawyków nie mogłabyś wprowadzić kilkunastominutowej gimnastyki. Poprawisz krążenie, rozgrzejesz swoje ciało, wzmocnisz mięśnie, pobudzisz produkcję „hormonów szczęścia” oraz wymodelujesz swoją sylwetkę. Pamiętaj również o kilkuminutowej gimnastyce dłoni i stóp w przerwie od wielogodzinnej pracy przy biurku. Wykonuj małe i duże okręgi, tym sposobem zagrzejesz stawy i zwiększysz dopływ krwi do kończyn.

3.Uczucie ciągłego zimna jest jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Jeśli podejrzewasz u siebie tę dysfunkcję, skonsultuj się z lekarzem, który po wstępnym wywiadzie być może skieruje Cię na badanie poziomu hormonów tarczycy.

4.Stres – zbyt mała ilość snu oraz spłycony oddech spowodowane długotrwałym napięciem nerwowym, mogą wywoływać uczucie chłodu i zaburzać krążenie. Niedotlenione, słabo ukrwione kończyny stają się zimne i przybierają blady lub nawet siny koloryt. Rada? Zrelaksuj się! Zrób to, co najbardziej Cię odpręża. Pamiętaj o głębokim oddechu przeponowym. Zadbaj o odpowiednią długość i jakość snu.

_dsc0913

Wiele ciekawych porad i wskazówek o technikach relaksacji znajdziesz w albumie „PielęgnacJa” dołączanym do wybranych bonów podarunkowych w gabinetach YASUMI w całej Polsce.

5.Rozgrzewająca dieta? W chłodne dni odpuść sobie zimne przekąski i sałatki. Na śniadanie rozsmakuj się w ciepłej owsiance z dodatkiem rozgrzewającego cynamonu, a na obiad zaserwuj zupę krem z odrobiną poprawiającego metabolizm imbiru, curry, kurkumy i chilli.

6.Słabe krążenie krwi w skórze i tkance podskórnej może powodować nie tylko uczucie chłodu dłoni i stóp, ale również przyspieszać procesy starzenia się skóry. Idealną formą usprawnienia krążenia jest profesjonalny masaż. Ruchy głaskania przygotują ciało do zabiegu, a rozcieranie i ugniatanie dotleni skórę, rozgrzeje ją oraz przyjemnie rozluźni mięśnie. Suchy masaż szczotką bambusową dodatkowo usunie złogi martwego naskórka, pozostawiając ciało gładkie i przyjemne w dotyku.

Close up of woman's feet and beauty saloon decorations. Beautician making foot massage. Concept about body care spa and massages

7.Jeśli mimo wszystkich wyżej wymienionych metod masz czasem ochotę na dodatkową dawkę ciepła, zafunduj sobie termofor. Napełniony ciepłą wodą, ubrany w miękką, wełnianą osłonkę nie tylko rozgrzeje Twoje kończyny, ale i ucieszy zmysł wzroku. Na rynku dostępne są również małe, kieszonkowe ogrzewacze do dłoni – idealne na narty lub dla osób, które kilkanaście minut czekają na spóźniony autobus.

 

Życzymy Ci dużo ciepła na nadchodzące chłody!

0 Komentarz

Zostaw komentarz